Perge

İşitme Kaybı

Nedir, Ne değildir? 

İşitme Kaybının Nedenleri

İşitme kaybı herhangi bir yaşta oluşabilir. İlerleyen yaş veya gürültülü seslere maruz kalma en yaygın işitme kaybı nedenleri olsa da enfeksiyon, yaralanma veya genetik bir sorun da işitme kaybına neden olabilir. Sorunlarınızın kaynağının anlaşılması için en yakın KBB uzmanına başvurmalısınız. İşitmenizde bir sorun tespit edilirse, alanında yetkin uzmanlarımızla görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

2PCniYVNfM (1)

İşitme Kaybı Tipleri

Sensörinöral işitme kaybını anlamak

Sensörinöral işitme kaybı zaman içinde işitmenin kötüleşmesine yol açar. Gürültü nedeni ile de oluşan sensörinöral işitme kaybı, aşırı gürültü iç kulaktaki hassas tüylü hücrelere veya sinirlere hasar verdiğinde meydana gelir. Bu durum, tüy hücrelerinin ve sinirlerin sesi beyne düzgün şekilde iletmelerine engel olur. Genelde, sensörinöral işitme kaybı yaşlandıkça veya yüksek gürültü seviyelerine sık sık maruz kalındığında yavaş yavaş oluşur. Çoğu durumda işitme kaybı kalıcıdır. Uygun işitme cihazları kişinin işitmesini normal seviyelere getirir.

 

Doğuştan işitme kaybı

Doğuştan işitme kaybına kalıtımsal veya kalıtım dışı faktörler neden olabilir. Doğuştan işitme kaybının %50’sinden fazlasının nedeni genetiktir. Genetik kaynaklı işitme kaybı, doğumda mevcut olabilir veya daha sonra gelişebilir. Genetik harici işitme kaybı nedenleri arasında; düşük doğum kilosu, kızamık veya herpes simplex virüsü gibi annenin gebelik sırasında maruz kaldığı bir virüs, enfeksiyon veya rahatsızlık olabilir.

 

İletim tipi işitme kaybı 

İletim tipi işitme kaybı, dış ile iç kulak arasında bir tıkanıklık veya başka bir engel nedeniyle ses dalgalarının iletilmesindeki sorunlar anlamına gelir. Kulak kiri, yabancı cisim kaçması gibi sebeplerle olduğu gibi; kulağın zarar görmesi gibi daha ciddi bir neden olabilir. Bu durumda bir kulak burun boğaz uzmanının yardımı gerekebilir.

İletim tipi işitme kaybı çoğunlukla kulakta tıkanıklık hissi verir. Sorununuz hakkında bilgi edinmek ve nasıl çözüm bulabileceğinizi öğrenmek için işitme uzmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Mikst (Karma) tip işitme kaybı

Hem sesin iletilmesinde görevli dış ve orta kulakta hem de sesin işlenmesinde görevli iç kulak ve beyin yollarında ortaya çıkan bozulma/ engellerin birlikte görülmesiyle ortaya çıkan işitme kaybıdır.

İletim tipi işitme kaybının tedavisi sonrasında, kişinin sensörinöral kaybına uygun olarak belirlenen işitme cihazları ile işitmesi normal seviyelere getirilir. Tekrarlanan enfeksiyon vb sebeplerle oluşan ve tedavi edilemeyen iletim tipi işitme kaybına eşlik eden sensörinöral tip işitme kayıplarına uygun işitme çözümlerimi hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir sorunuz mu var?

Daha detaylı bilgi almak için bize iletişim sayfamızdan mail iletebilir veya telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.