Perge

İşitme Cihazları

Cihazlar ve Türleri

İşitme Cihazı Türleri Nelerdir?

İşitme cihazlarının fiyat, ebat, özellikler, kulağa takılış şekli ve dışarıdan bakıldığında görünüp görünmeme açılarından farklı çeşitleri olabilir. Bu sayfada çeşitli işitme cihazı türleri hakkında genel bilgi vereceğiz.

Daha iyi duymak istiyorsunuz fakat hangi tür işitme cihazının size en uygun olduğunu bilmiyor musunuz? İşitme cihazı türleri hakkında genel bilgi ve yaşam tarzınıza en uygun işitme cihazını seçerken dikkate almanız gereken faktörler aşağıda açıklanmıştır.

 
hearingaids-6041344_1920

İşitme cihazı türü: kulak içi

Kulak içi işitme cihazının türleri vardır. Bunların tümü doğrudan kulak içine takılır, bu nedenle biçiminin doğru olması, optimum rahatlık ve ses kalitesi verecek şekilde takılması gerekir. Kulak içi işitme cihazları 3D teknolojisi ile kişiye özel üretilir, böylece kulağınıza mükemmel şekilde oturur, rahatsız etmez.

Kulak arkası işitme cihazları

Kulak arkası işitme cihazları, işitme kaybı daha şiddetli olan veya kulak kanalları küçük olan kişiler için mükemmel seçenektir. Bu tür işitme cihazlarının tüm parçaları kulağın arkasında yer alır ve şeffaf bir tüple kulak kanalının içine takılan cihaza bağlanır.

İşitme cihazı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

1. Bir odyoloji uzmanı ile konuşun

Doğru işitme cihazını seçmek karmaşık olabilir. Dikkate alınması gereken hususlar için en iyi yol bir odyoloji uzmanından tavsiye almaktır, İdis İşitme Merkezleri’nin profesyonel uzmanları çeşitli türlerde işitme kayıpları hakkında bilgi sahibidir ve ihtiyacınıza en uygun işitme cihazı türünü tavsiye etmek için yetkindir.

Doğru işitme cihazı seçme süreci, işitme testi* yaptırarak işitme kaybınızın ölçülmesiyle başlamaktadır.

2. Arka plandaki gürültünün azaltılması

Arka plandaki gürültüyü azaltma özelliğine sahip işitme cihazları, kullanıcılara karmaşık sesler bulunan ortamlarda yardımcı olmaktadır. Bu özellik, geri plandaki yüksek gürültü volümünü azaltarak kullanıcının konuşma gibi önemli sesleri duymasını kolaylaştırır.

Tüm işitme cihazlarında bir ölçüde gürültü azaltma özelliği bulunmaktadır. Gürültü azaltma miktarı, modelden modele değişmektedir.

3. Feedback sesini engelleme

İşitme cihazlarının “feedback” sesi can sıkıcı, çok tiz bir sestir. İşitme cihazının hoparlöründen gelen ses, işitme cihazının mikrofonuna geri döndüğünde ve tekrar arttırıldığında feedback meydana gelir. İşitme cihazı kullanıcıları ne zaman birisi ile kucaklasalar bu can sıkıcı geri besleme sesini duyuyordu. Yeni teknoloji sayesinde en son tür işitme cihazları, geri beslemeyi büyük oranda azaltmakta ve hatta ortadan kaldırmaktadır.

4. Şarj edilir işitme cihazları

Bazı işitme cihazları, şarj edilebilir pil kolaylığı sunmaktadır. Gece şarj etme kolaylığı, pilleri düzenli aralıklarla değiştirme gereğini ortadan kaldırarak sorunsuz kullanma olanağı sunmaktadır.

Şarj edilir işitme cihazı, kullanma becerisi zayıf kişiler için özellikle faydalıdır. Şarj edilir cihazlar ayrıca acil durumlar için yedek pil bulundurma önlemini gereksiz kılarak çevrenin korunmasına katkıda bulunmaktadır.

5. 360 derece işitme olanağı sunan işitme cihazları

İşitme teknolojisi son yıllarda çarpıcı bir ilerleme gösterdi, sonuçta işitme kayıplı insanların işitme deneyimini değiştiren yeni bir tür işitme cihazı geliştirildi. Bu tür cihazlar sadece tam karşıdan gelen sesleri almak yerine beyninize 360 derece ses ortamı aktarmakta, böylece dinlemek için harcanan çaba azalmakta ve buna bağlı yorgunluk da azalmaktadır.

6. İşitme kaybınıza uygun işitme cihazı türleri

Kendinizde veya sevdiklerinizden birinde işitme kaybı belirtileri görürseniz işitme testi* için randevu almanızı öneririz. Bu işlem işitme kaybınızın düzeyini anlamak için gerekir, böylece işitme uzmanı size özgü gereksinimlerinizi karşılayacak işitme cihazını tavsiye edebilir. Bu ölçüm yaklaşık bir saat sürmektedir, istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz, hatta size en uygun olan en son işitme cihazı teknolojisini deneyebilirsiniz.

Bir sorunuz mu var?

Daha detaylı bilgi almak için bize iletişim sayfamızdan mail iletebilir veya telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.